Дебіторська заборгованість: як уникнути і стягнути

Що таке дебіторська заборгованість

Дебіторська заборгованість – це актив підприємства, що працює на контрагента, який виник на підставі договорів, угод і т.д..

Стягнення дебіторської заборгованості щодо добросовісних боржників не викликає особливих труднощів. Досить кількох телефонних дзвінків або претензійних листів. Утім, не всі боржники ведуть себе добросовісно. Саме в таких випадках Вам буде корисна практика зі стягнення дебіторської заборгованості або кваліфікована юридична допомога.

Види дебimоpcькоï зaбоpговaноcmi

Довгострокова дебіторська заборгованість – це сума дебіторської заборгованості, що не виникає в ході нормального операційного циклу, буде погашена після 12 місяців з дати балансу.

Поточна дебіторська заборгованість - це дебіторська заборгованість, виникає в ході нормального операційного циклу, буде погашена протягом 12 місяців з дати балансу.

Поточну дебіторську заборгованість за товари, роботи, продукцію, послуги, коли немає впевненості щодо її погашення, називають сумнівною дебіторською заборгованістю.

Безнадійна дебіторська заборгованість – це поточна дебіторська заборгованість, щодо якої є впевненість про неповернення чи за якою минув термін позовної давності.

Поточна дебіторка за товари, роботи чи послуги з вирахуванням резерву сумнівних боргів вважається чистою реалізаційною вартістю дебіторської заборгованості.

Нарахування резерву сумнівних боргів за звітний період відображається у звіті про фінрезультати у складі інших операційних витрат.

Виключення безнадійної дебіторської заборгованості за продукцію, роботи, товари і послуги з активів здійснюється разом із зменшенням резерву цих сумнівних боргів.

Коли недостатньо нарахованого резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість за товари, роботи і послуги списується з активів на інші операційні витрати. При цьому сума відшкодування списаної раніше безнадійної дебіторської включається до складу інших операційних доходів.

Поточна дебіторська заборгованість, не пов'язана з реалізацією товарів, робіт і послуг, визнана безнадійною, списується з балансу з одночасним відображенням втрат у складі інших операційних витрат.

Якими документами підтверджується дебіторська заборгованість

Основним первинним документом, який використовується для обліку дебіторської заборгованості, вважається накладна з такими реквізитами: одиниця виміру, найменування продукції, ціна, кількість та сума. Як правило, на даному документі чотири підписи: керівника і головного бухгалтера, хто відпустив, а також прийняв.

Дебіторську заборгованість підприємства можна підтвердити первинною документацією, яка містить відомості про виконану роботу (надану послугу) або поставлений товар (товарна накладна, товаротранспортна накладна, акти приймання-здачі послуг). Доказами дебіторської заборгованості можуть служити також результати експертизи щодо якості. вартості товарів, акти звірки розрахунків.

Робота з дебіторами є заняттям непростим навіть для професіоналів, адже виграти суд у боржника – ще не означає повернути борг. Управління дебіторкою здійснюється індивідуально. Воно залежить від суми і періоду існування заборгованості, боржника та інших факторів.

Як зменшити дебіторську заборгованість

Дебіторську заборгованість можна мінімізувати шляхом перевірки партнерів, за допомогою правильних формулювань умов контрактів, контролем за розрахунками на підприємстві, листуванням, виставленням претензій і т.п ..

У компанії повинні бути налагоджені механізми виконання угод, система обліку та контролю, повідомлення контрагента про виконання робіт, терміни поставок.

Дуже часто підприємства укладають стандартні однотипні договори поставки, підряду, купівлі-продажу, надання послуг. Правовий аналіз типових договорів виявляє в них типові правові помилки. При продуманому підході до укладання контрактів практично повністю можна виключити виникнення дебіторської заборгованості. Особливі заходи необхідні, якщо компанія погоджується на умови, викладених контрагентом, або мова йде про договори держзамовлення. Останні вимагають більш ретельного підходу до обміну інформацією та підписання первинної документації. Як показує наша практика, юридично грамотна листування з контрагентом також допомагає уникнути накопичення дебіторської заборгованості.

Як збільшити дебіторську заборгованість

Потрібно пред'явити контрагенту аргументовану претензію з розрахунком всіх можливих штрафних санкцій - пені, упущеної вигоди і т.д..

Крім основної суми, ми стягуємо пеню, інфляційну суму, 3% річних та судові витрати. Наприклад, в 2016 році облікова ставка НБУ з 25.09.2015 становить 22%, а боржник прострочив оплату 200 тис. грн. протягом 50 днів. Одна тільки пеня становитиме:

200000,00 грн. * (22 * 2)% / 366 днів * 50 днів = 12021,86 грн.

Стягнення дебіторської заборгованості

Для повернення дебіторської заборгованості проводиться робота відповідно до розробленого алгоритму впливу на боржника.

Як правильно скласти претензію для стягнення дебіторської заборгованості. Ми рекомендуємо включити в претензію:

  • загальні дані про дебіторську заборгованість;
  • договірні умови, що мають відношення до боргу;
  • опис фактичних дій;
  • юридичне обгрунтування (посилання на норми правових актів);
  • вимоги про виплату до певного терміну;
  • наслідки в разі незадоволення вимог кредитора.

Супровід виконавчого провадження при стягненні дебіторської заборгованості

Наш досвід і вміння працювати з держслужбовцями дозволяють нам проконтролювати, щоб держвиконавець:

  • розшукав майно;
  • вжив заходів щодо арешту рахунків;
  • наклав арешт на активи;
  • реалізував майно;
  • вчинив інші дії зі стягнення дебіторської заборгованості.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Додати коментар

nova poshta

Контакти

м.Київ, пров. Іпсилантіївський, 3, оф. 2

Підписатись на новини

Введіть email і ми відправимо Вам більше інформації

© 2013 - 2024. Юридична консалтингова компанія "САЛЕКС"

Пошук